Návšteva Východoslovenského múzea

Miesto: Košice

Krásne počasie v prvý septembrový víkend sme využili na dôstojnú rozlúčku s letom a prázdninami.

Začali sme vo Východoslovenskom múzeu v prírodovednej expozícii. A začali sme  veľkolepou mapou hviezdnej oblohy. Žiarila na nás Veľká a Malá medvedica, neodolateľný Orión, bojujúci s Býkom, žiarivý Sírius, skromná Večernica a mnoho ďalších súhvezdí a hviezd. V strede miestností bola maketa našej slnečnej sústavy so všetkými planétami a mesiacmi. No najkrajšia bola tá modrá, naša planéta Zem, plná života - náš vzácny domov. Jej vznik a vývoj nebol jednoduchý a bezbolestný. Svedčí o tom vzácna zbierka meteoritov. Dozvedeli sme sa, že meteoritom sa nazýva, keď dopadne na zem, ale keď letí nekonečným vesmírov, tak mu hovoríme asteorit. 

     V ďalšej miestnosti sme sa oboznámili s prvými známkami života. Boli to trilobity, rôzne lastúrniky a ulitníky a  predhistorické ryby navždy uväznené v kameni - skameneliny. Kostry dinosaurov a mamutov nám ukázali život, ktorý sa  presídlil z vodného prostredia na súš. 

     V oddelení petrografie nás uchvátili horniny, z ktorých sú zložené pohoria a podklad z celého sveta. Dozvedeli sme sa, že v našom okolí sú pohoria zložené z vápenca, filitu a ryolitu. Z nerastov sa nám páčili kryštály rôznej veľkosti, tvarov a farby. Najviac však polodrahokamy a drahokamy.  Nevedeli sme, že aj v okolí Košíc ,  v Dubníku sa ťaží polodrahokam, ktorý sa volá opál.

     V ďalšej miestnosti boli živočíchy, ktoré sa nachádzajú v našej oblasti, teda Karpatoch. Boli to chrobáčiky, čiže hmyz, plazy, ryby, vtáky až po veľké cicavce, ako je vlk, medveď a zubor.

 

     Z múzea sme odchádzali s veľkým množstvom zaujímavých poznatkov, ktoré určite využijeme na hodinách prírodopisu.

     Putovanie za históriou sme opustením múzea  neskončili.  Prešli sme sa historickou Hlavnou ulicou. Pozreli sme si budovu prvej univerzity v meste s priľahlým kostolom, budovu Košického štátneho divadla, Dóm a Dominikánsky kláštor. S chutnou zmrzlinou sme si odpočinuli pri spievajúcej fontáne. 

     Cestou na autobusovú zastávku sme sa ešte pokochali pohľadom na výrobky klasických starých remesiel v predajných stánkoch po oboch stranách Hlavnej ulice. Bolo to rezbárstvo, výšivkárstvo, kožiarstvo, kožušníctvo, čipkárstvo, výroba medovníkov a predmetov zo včelieho vosku, tkáčstvo a výroba šperkov.

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: PaedDr. Danuše Kurucová
Vytvorené: 09.09.2017 09:00
Upravené: 27.09.2017 17:37